Danas pišem o temi koja vas dosta muči sudeći po pitanjima koja dobijam u okviru rubrike online saveti na Instagramu – a to je kako izabrati pravi tepih.
Najčešća greška koju viđam jeste kupovina premalog tepiha. Naravno, to nije I jedina greška. Osim veličine – česta dilema su kolorit, materijal, tekstura, održavanje,…. E pa danas odgovaram na sva ova pitanja, a na kraju vam dajem I konkretne predloge za aktuelne trendove u uređenju enterijera.
VELIČINA TEPIHA
Prva stvar o kojoj treba povesti računa je naravno VELIČINA tepiha. Osnovno pravilo prilikom izbora tepiha jeste da on bude dovoljno veliki da nameštaj za sedenje/ležanje bude na njemu ili makar prednje noge ovog nameštaja. Dakle, ako govorimo o dnevnoj sobi – prednje noge ugaone garniture, dvoseda, troseda ili fotelje treba da budu NA TEPIHU. Poenta je da vaše noge budu na tepihu kada sedite na sofi.
Ako govorimo o trpezariji – tepih mora da bude ispod svih stolica ili makar ispod prednjih nogu kada su stolice izvučene za sedenje. Stolice treba da stoje kompletno na tepihu kada su uvučene.
Kada je reč o spavaćoj sobi – tepih treba da ide ispod kreveta I da viri minimum 40cm sa svake strane ne računajući uzglavlje (nikada mi neće biti jasno koja je poenta tepiha ispred kreveta – ja želim da moja noga dodirne mekani tepih kada ujutru ustanem, a ne hladan parket ili pločice, zar ne?). Ako ne želite veliki tepih I staze na pravim mestima će odraditi posao.
Još jedno pravilo za određivanje dimenzije tepiha jeste ostaviti minimum 30-40cm do zida. Ako je ova dimenzija manja – može se stvoriti utisak da ste želeli da kupite tepison od zida do zida pa niste dobro izmerili prostor ☺. U svakom slučaju – sve što deluje kao greška nije dobro.
Najčešće dimenzije tepiha na našem tržištu koje su odgovarajuće za većinu naših stanova su 160x230cm I 170x240cm. Ako je vaša dnevna soba veća – idite na 200x300cm ili 250x350cm. Ove veće dimenzije su znatno ređe na našem tržištu I tu ćete imati problem da pronađete tepihe koji vam odgovaraju po stilu ili koloritu. U tom slučaju možete kupiti kvalitetan tepison koji se prodaje u rolni u dimenziji koja vam odgovara (imate jako dobrih u Galeriji Podova – ja sam kupila za malu dečiju sobu I jako smo zadovoljni kvalitetom). Osim ovih dimenzija, za manje prostorije će vam možda odgovarati I tepisi dimenzija 150×200, 135x195cm ili 120x170cm, ali obavezno proverite da li se ove dimenzije uklapaju u pravila koja sam navela.
MATERIJAL I TEKSTURA
Kada govorimo o izboru materijala I teksture – osnovno pitanje je za šta vam tepih treba, tj kako koristite prostoriju za koju birate tepih.
Svi materijali od kojih se izrađuju tepisi se dele u dve velike grupe – prirodni I veštački. I jedni I drugi imaju svoje prednosti I mane, a kao što sam na početku rekla odabir vršite isključivo prema svojim potrebama.
U prirodne materijale spadaju vuna, pamuk, juta/morska trava, svila I sl.
Na prvom mestu u ovoj grupi je definitvno vuna, zbog svoje izdržljivosti I luksuznog izgleda. Mane ovih tepiha su cena (jer su obično skupi), to što skupljaju prašinu, grinje I druge alergene, kao i održavanje koje je prilično zahtevno.
Pamuk je manje luksuzan materijal I preporučujem ga za prostorije poput kuhinje, kupatila I sl. jer ovo nisu naročito izdržljivi ni kvalitetni tepisi, pa ih ne razmatrajte kao rešenje na duže staze.
Ja volim tepihe od jute ili morske trave zbog izdržljivosti, trajnosti i lakoće održavanja. Mane su što su ovi tepisi dosta grubi na dodir, pa ih najčešće koristim u dnevnoj sobi kada želim da postavim dva tepiha jedan preko drugog (ovaj tepih je onaj koji ide ispod ;)). Dobra strana ovih tepiha je I cena koja je obično povoljna.
Tepisi od svile su vrlo delikatni – zahtevni za održavanje, lako se isflekaju, skupljaju alergene, ali su definitivno jako lepi I prijatni na dodir. Osim teškog održavanja I osetljivosti, mana im je I cena koja ume da bude jako visoka.
U veštačke materijale spadaju svi materijali napravljeni ljudskom rukom, poput poliestera, polipropilena, viskoze I sl. Viskoza je, iako napravljena od prirodnih materijala poput drveta bukve I bambusa, ipak veštački materijal jer se podvrgava intenzivnoj hemijskoj obradi.
Odlična strana ovih tepiha I dobra vest za sve one koji ne kupuju tepih jer su alergični na prašinu I grinje jeste da je veliki broj ovih tepiha antialergijski, antistatik, obično se lako čiste I usisavaju, pa imaju veliki plus na strani održavanja. Neki imaju takve odlike da su pogodni I za spoljnu upotrebu, kao I da se brzo suše. Tehnologija je napredovala toliko da su ovi tepisi I na dodir postali jako prijatni, neki su super mekani I nežni, tako da ih ja toplo preporučujem za sve prostorije sa velikom frekvencijom korišćenja, poput dnevne sobe, trpezarije, dečije sobe, predsoblja, za poslovne prostore I sl.
Mešavina prirodnih I veštačkih materijala je možda kompromis koji možete napraviti ukoliko volite prirodne materijale, a želite I nezahtevno održavanje tepiha. 😉
Tekstura je aspekt koji se najčešće zanemaruje pri izboru tepiha, a ne bi trebalo. Soba sa mešavinom različitih tekstura izgleda bogato i slojevito, a najjednostavniji način da se ovo postigne jeste upravo pravim izborom tepiha. Na primer, ukoliko vam je garnitura za sedenje u dnevnoj sobi od pliša ili nekog drugog mekanog materijala, pravi izbor bi bio tepih od jute ili nekog tvrdog materijala, dok bi se uz kožnu garnituru, savršeno uklopio neki mekši i puniji tepih.
BOJA I PATERN
Boja I patern su takođe jako važni (kod nekih ponekad I jedini) kriterijum za izbor tepiha, ali ja vas molim da obratite više pažnje I na prethodna dva.
Evo nekoliko pravila za pravilan izbor boja I paterna na tepihu.
Ukoliko je prostorija za koju birate tepih puna boja, trebali bi da izaberete tepih neutralne boje ili jednobojan tepih iz palete koja se već nalazi u prostoiji.
A ukoliko želite tepih sa mnogo boja, onda je najbolje da prema njemu birate ostale komade nameštaja i dekoracije ili da idete na jednobojne I manje živahne komade.
Tepih može da bude I akcenat u prostoru, a može I da bude potpuno neprimetan, tj da istakne nameštaj koji je na njemu. Mali savet, nemojte da idete na previše sigurnu varijantu, jer će učiniti da vaš prostor izgleda monotono i nezanimljivo.
Kada je patern u pitanju – ako je nameštaj u vašoj sobi jednostavan, možete da idete na cvetni dezen ili jak geometrijski motiv.
Ako je nameštaj dezeniran ili imate tapetu sa floralnim motivom, tepih treba da bude jednobojan, sa jako blagim I sitnim paternom ili izraženom teksturom.
Floralni motiv tepiha uklapajte sa jednobojnim I geometrijskim motivima jastučića I zavesa I obrnuto. Nikada ne pokušavajte da uklopite dva ista motiva na tepihu I jastučićima jer će prostor delovati prenatrpano I potpuno pogrešno.
I na kraju evo mojih predloga iz Galerije Podova za aktuelne stilove u enterijeru.
- SKANDINAVSKI
2. BOHO
3. INDUSTRIJSKI
4. NOVA KLASIKA
5. MINIMALIZAM
6. JAPANDI
7. MODERN FARMHOUSE
To bi bilo sve za danas. Nadam se da ćete sada bez problema izabrati savršeni tepih za svoj dom.
Hvala Galeriji Podova na materijalu I pomoći za izradu ovog blog posta. Kod njih je u toku veliki jesenji popust, a pošto sada znate kako da odaberete tepih za svaku prostoriju svog doma (I za svaki stil) – trk u Galeriju Podova po nove tepihe!
*ovaj post napisan je u saradnji sa Galerijom Podova
Ako vam se dopada ovo što ste pročitali – prijavite se na našu NEWSLETTER listu i dobićete, osim saveta za uređenje enterijera u Vašem inboxu, i besplatnu e-brošuru “10 ključnih saveta kako unaprediti bilo koju sobu!” …
Ako želite da se konsultujete u vezi Vašeg enterijera – kontaktirajte nas putem našeg KONTAKT formulara ili nam pišite na info@marinaenterijernica.rs …
Veliki pozdrav iz Marine ENTERIJERNICE!
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.